اطلاعات کلی


بدنسازی

بدنسازی

توضیح مختصر :

در ورزش بدن سازی ، ورزشکار تلاش می کند با استفاده از وسایل گوناگون ،از جمله وزنه ، عضلات خود را پرورش دهد و به بیشترین حجم ممکن برساند . در مسابقات این ورزش ، داوران بر اساس مواردی چون حجم و تناسب عضلات به بدن سازان امتیاز می دهند و هر ورزشکاری که بیشترین امتیازی را کسب کند برنده است .

تاریخچه :

رشد عضلات موجب افزایش قدرت و زیباتر شدن بدن ورزشکار می شود ؛ به همین دلیل بدن سازی را « پرورش اندام یا زیبایی اندام » نیز می نامند . نمی توان گفت که این رشته به طور دقیق در چه زمانی به وجود آمده است . برخی معتقدند که از دیرباز ورزشکاران رشته های مختلف برای حضور در المپیک های باستانی از وزنه های سنگی و فلزی جهت تقویت عضلاتشان استفاده می کرده اند و همین مقدمه ی ورزش بدن سازی است . در آن دوران ، بدن سازی ورزشی مستقل به حساب نمی آمد و افراد تنها برای افزایش قدرت خود از وزنه ها استفاده می کردند . یونانیان باستان ارزش فراوانی برای اندام های زیبا قائل بودند و مجسمه سازان ، پیکره ی پهلوانان و قهرمانان ورزشی را می ساختند . با فروپاشی امپراتوری یونان ، اندام های زیبا و مجسمه های پهلوانان نیز تا قرن ها فراموش شد تا اینکه از قرن 19 ، مسابقات قهرمانان تنومند باز هم مورد توجه مردم قرار گرفت .

رده های سنی :

ورزشکاران 14 تا 18 ساله ها د رده ی نوجوانان و ورزشکاران 19 تا 23 ساله در بخش جوانان مسابقه می دهند . همه ی این ورزشکاران در صورت داشتن توانایی کافی می توانند در بخش بزرگ سالان هم شرکت کنند . شرکت در مسابقات بزرگ سالان محدودیت سنی ندارد و داشتن قدرت تنها شرط آن است . رقابت های پیش کسوتان نیز در چهار بخش برگزار می شود : 40 تا 49 سال ، 50 تا 59 سال ، 60 تا 69 سال و 70 سال به بالا .

پاورلیفتینگ :

پاورلیفتینگ ورزشی انفرادی است که در مسابقات آن هر شرکت کننده به صورت ایستاده یا خوابیده اقدام به بلند کردن وزنه می کند و در پایان ، ورزشکاری که وزنه ی سنگین تری را بلند کرده باشد برنده است . رقابت های پاورلیفتینگ در سه حرکت پرس سینه و ددلیفت و اسکات برگزار می شود .

زیبایی اندام در ایران :

تا قبل از دهه ی 1320 شمسی ، ورزشکاران رشته هایی چون وزنه برداری و ژیمناستیک بدون داشتن مربی بدن سازی و با امکانات اندک ، به طور فردی به تمرین بدن سازی می پرداختند تا آنکه در سال 1322 منوچهر مهران و همسرش ، منیر جزنی ، باشگاه و مجله ی « نیرو راستی » را تاسیس کردند . مهران اولین تیم بدن سازی را در باشگاه خود و در کنار ورزشکاران رشته هایی چون وزنه برداری ، بوکس و کوه نوردی تشکیل داد . مجله ی نیرو راستی در هر فصل مسابقه ای برگزار می کرد که برنده ی آن به عنوان « بدن فصل » دست می یافت و عکس او در مجله به چاپ می رسید . در سال 1324 مهران اداره ی مسابقات ورزشی تربیت بدنی کشور را بر عهده گرفت و اولین مسابقات رسمی کشور را در « تماشاخانه ی دهقان » ( در خیابان لاله زار ) برگزار کرد . رقابت ها در دو بخش آپولون ( زیبایی اندام ) و هرکول ( حجم عضلات ) برگزار شد و رضا مفرح در آپولون و سید رسول رئیسی در هرکول به مقام قهرمانی رسیدند . نخستین حضور بین المللی ورزشکاران ایرانی مربوط به سال 1327 شمسی است که مسابقات زیبایی اندام در لندن برگزار شد و محمود نامجو با قهرمانی در دسته ی کوتاه قدها ، برنده ی تاج طلا شد . نامجو همچنین در بازی های آسیایی دهلی نو ( 1951 میلادی / 1329 شمسی ) نفر دوم آسیا و در سال 1336 در مسابقات جهانی تهران ، صاحب زیبا ترین بدن دنیا شد . در دهه ی 1350 شمسی ورزشکارانی از ایران یک بار دیگر در مسابقات آسیایی و جهانی درخشیدند . از جمله سهراب سرابی که از سال 1351 تا 1357 قهرمان ایران بود و دو مدال طلا ، یک نقره و یک برنز آسیا را نیز به دست آورده بود . تا سال 1384 فدراسیون بدن سازی بخشی از فدراسیون وزنه برداری بود تا آنکه « فدراسیون پاورلیفتینگ و بدن سازی ایران » تاسیس شد . ورزشکاران ایرانی از سال 1993 میلادی / 1372 شمسی در مسابقات آسیایی و از سال 1998 میلادی / 1376 شمسی در رقابت های جهانی بدن سازی شرکت کردند و از میان آن ها سامان سرابی ، علی یزدانی ، محسن یزدانی ،بیتالله عباس پور و علی تبریزی قهرمان آسیا شدند . یکی از افتخارات کشور ما در مسابقات جهانی 2002 ( منامه _ بحرین ) به دست آمد و تیم ایران با دو مدال طلای بیت الله عباس پور و علی تبریزی و مدال برنز مهدی عیاری نایب قهرمان جهان شد .

 محدودیت سنی :

بدنسازی با وزنه باید بعد از سن بلوغ آن هم همواره تحت‌نظر مربی انجام گیرد. ورزش‌های پربرخورد و تماسی مانند بوکس، کشتی، هاکی و پاورلیفتینگ بهتر است بعد از ۱۵ سالگی شروع شوند.

 کالری مصرفی :

فعالیت ( 1 ساعت )             59 کیلوگرم              70 کیلوگرم          81 کیلوگرم             93 کیلوگرم

بدن سازی                           354                           422                    490                  558

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اطلاعات تخصصی

زمان کلاس
60 دقیقه
سن و جنسیت
از 15 سالگی به بعد، آقایان و بانوان
ماهیچه هدف
تمام اعضای بدن
تجهیزات لازم
کفش
در بارداری
ممنوعیت دارد
کالری مصرفی
354

باشگاه های ارائه دهنده

فدراسیون


بدن سازی
چطور می توانیم کمک‌تان کنیم؟ با ما تماس بگیرید
info@varzeshan.com
در ورزشان ثبت نام کنید

و از تخفیف در خرید، مشاهده سوابق سفارشات، شرکت در نقد و بررسی و بسیاری از خدمات دیگر بهره مند شوید.